Program „Szkoła dla rodziców”.

     Począwszy od dnia 21 kwietnia 2022 roku w naszej Gminie, a dokładnie w Centrum Aktywności Społecznej w Twardorzeczce realizowana jest  „Szkoła dla rodziców”. Grupa 15 rodziców, którzy pragną nawiązać lub pogłębić więzi ze swoim dzieckiem, otrzymuje za pomocą ćwiczeń, warsztatów i scenek tematycznych, wskazówki jak rozmawiać z dzieckiem by dziecko słuchało i chciało rozmawiać, jak ważne są uczucia, jak istotną rolę odgrywają proste komunikaty.  Pod czujnym okiem specjalistów Pani Sylwii Piela – psychologa z naszego Punktu Konsultacyjnego i Pani Anny Motyka – pedagoga poruszane są kwestie:

  1. wspierania funkcjonowania emocjonalnego dziecka i rozwijania jego umiejętności radzenia sobie z doświadczanymi emocjami,
  2. wspierania rozwoju poczucia własnej wartości i kształtowania motywacji do pokonywania trudności,
  3. budowania poczucia bezpieczeństwa dziecka poprzez stawianie jasnych granic i konsekwentne egzekwowanie ich przestrzegania.   

Program obejmuje 8 spotkań 3-godzinnych, w ramach których realizowane są tematy:

  1. świadomość własnych celów wychowania,
  2. poznanie i rozumienie świata uczuć własnych oraz dziecka oraz naukę umiejętności rozmawiania o uczuciach,
  3. umiejętność stawiania jasnych granic i wymagań,
  4. zachęcanie dzieci do współpracy,
  5. wspólne rozwiązywanie konfliktów,
  6. poszukiwanie lepszych niż kara sposobów uczenia dziecka samodyscypliny,
  7. wspieranie samodzielności dzieci, uwalnianie ich od grania ról,
  8. wzmacnianie  poczucia własnej wartości u dziecka przez pochwałę opisową.

 

Każdy z uczestników otrzymał pomocną książkę „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” autorstwa Adele Faber i Elaine Mazlish, na której w głównej mierze oparty jest ten rekomendowany program profilaktyczny dla rodziców, a jego hasło przewodnie brzmi: Wychowywać to kochać i wymagać.

Celem programu jest wspieranie rodziców  w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń. To także nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku.

W naszej Gminie zajęcia potrwają do 14 czerwca 2022 roku.

 Teresa Handzlik