„Szlak Beskidzkich Murali”, to projekt Macieja „Kamera” Szymonowicza, który ma dać pretekst do odwiedzenia naszych Beskidzkich terenów z zupełnie innego powód niż do tej pory! Elementy kultury ludowej przedstawione w formie malowideł na ścianach budynków, już stają się nie lada atrakcją dla turystów. W naszej gminie zakończyły się pracę nad drugim muralem. Relacja wideo po kliknięciu tutaj.

W 2019 roku w naszej gminie powstał pierwszy mural na Szlaku Beskidzkich Murali. Nawiązywał do skarbu natury gminy, jakim była i jest śliwka żniwka - wyjątkowa odmiana owocu wyróżniająca miejscowość wśród innych okolicznych wsi. Na mural widnieje krzepki góral z zachwytem i dumą przeglądający przez powiększające szkiełko idealny owoc - złoto lipowskich sadów.

W ramach akcji „#MalowniczaGminaLipowa” na jednej ze ścian Centrum Aktywności Społecznej w Twardorzeczce, przy ul. Kryształowej zakończyły się prace nad kolejnym malowidłem. Podobnie jak poprzedni mural ten również jest pełen różnej symboliki. Całość przedstawia wycinankę autorstwa Katarzyny "Katki" Dyga-Szymonowicz, nawiązującą do kultury ludowej. Mural pełen jest różnych elementów, o różnej symbolice: Lipa - święte drzewo, symbol narodowej kultury Polaków. Drzewo poetów, pisał o niej Jan Kochanowski, Julusz Słowacki, jest również jednym z symboli gminy Lipowa. Korzenie - fundament naszej kultury, kolebka żywobycia, bez korzeni nie ma owoców. "Tam trza kitnąc ka się rośnie". Pióro -zapis wiedzy, przekaz kultury, kontinuum. Sowa - symbolizuje mądrość, inteligencję "sowa mądra głowa”. Serce z okiem - nawiązuje do cytatu Adama Mickiewicza "miej serce i patrzaj sercem".

Autorką projektu jest Katarzyna "Katka" Dyga-Szymonowicz, a twórcą muralu jest Maciej „Kamer" Szymonowicz:

Rodowity bielszczanin, zakochany w Beskidach. Muralista, wokalista, MC, pasjonat kultury ludowej górali beskidzkich. Stworzył projekt „Etnograff", w którym prowadzi dialog współczesnych form twórczości (graffiti, mural, street art) z dawnym światem kultury ludowej. Jest pomysłodawcą i autorem koncepcji „Szlak Beskidzkich Murali". Założył elektro-góralską kapelę „Psio Crew", współtworzył koncertowy projekt „Gooral Sc Mazowsze" (Przystanek Woodstock 2013). Jest autorem albumu „Gajdosze", za który otrzymał nagrodę „Fonogram Źródeł" - nagrodę specjalną Polskiego Radia. Za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki, w 2015 roku otrzymał „Ikara - nagrodę prezydenta Miasta Bielska-Białej.